O nás

Jsme první. První založený roller derby tým v České republice.

2012 je rok, kdy nás založily naše matky zakladatelky

2013 jsme si zahrály náš první zápas

2017 se náš tým stal členem WFTDA, celosvětový organizace, která nám zajišťuje ranking v lize a jednou za čas aktualizuje pravidla; tenhle rok taky vzniknul Český svaz roller derby

2018 několik našich hráček reprezentovalo Českou republiku na mistrovství světa roller derby v Manchesteru

Jak se roller derby hraje?

Roller derby je týmový kontaktní sport na dvouřadých kolečkových bruslích (ano, těch retro bruslích, který spousta z vás zná ze svého dětství) a hrají ho převážně ženy. Hráčky ze dvou týmů nastoupí proti sobě na oválné trati. Z každého týmu se na dráhu může postavit 5 hráček, 4 z nich se říká blokerky a 1 říkáme jammerka – tu poznáte podle čepičky s hvězdou, kterou má nataženou na helmě.
Roller Derby dráha
Jammerka je jedinou hráčkou, která může sbírat body. Body sbírá tím, že po směru hry předjíždí blokerky z protějšího týmu. Její spoluhráčky se jí v tom snaží pomoct, zároveň ale musí bránit jammerce z protějšího týmu, aby je předjela. 

Hra trvá 1 hodinu, po 30 minutách je krátká pauza. Každý poločas je ještě rozdělený na kola, které mohou trvat až 2 minuty a říká se jim jamy. Během jamu se jammerka snaží co nejvíc krát objet dráhu a předjet přitom protější blokerky. Opravdu dobrá jammerka tak může během jednoho kola nasbírat třeba i 20 bodů.

Ve hře není nouze o pády a rány, ale vše je pod dozorem rozhodčích, kteří dohlíží na pravidla hry a mohou neukázněné hráčky poslat na penaltu. V penaltě si hráčka odsedí 30 vteřin a její tým tak musí počítat s oslabením. 

Po uplynutí 1 hodiny herního čas vítězí tým s největším počtem bodů. Kompletní znění pravidel (v angličtině) je k vidění na stránkách WFTDA.

To zní skvěle, to chci dělat taky!

V PCRD pořádáme obvykle jednou za rok nábor hráčů a rozhodčích. Během tříměsíčního kurzu tě naučíme bruslit a rozumět pravidlům. Když ti to půjde a budeš pravidelně chodit na tréninky, můžeš si cca během půl roku zahrát svůj první zápas. Nábor vyhlašujeme na facebooku, tak nás nezapomeň sledovat, nebo nám klidně napiš a přijď se podívat na trénink.

Jestli se necítíš na členství v týmu, ale chceš nám být blíž, přidej se ke skupině Prague City Roller Derby – Dobrovolníci, kde občas sháníme lidi na výpomoc s organizací zápasů a dalších událostí.

Těšíme se na tebe!